WILLIAM BUTLER YEATS

WILLIAM BUTLER YEATS
1 vote, 1.00 avg. rating (44% score)

Bory Tucholskie wakacje z dzieckiem (6)William Butler Yeats (1865 ? 1939) urodził się na przedmieściach Dublina w mieszczańskiej rodzinie, (chociaż niektórzy historycy doszukują się arystokratycznych przodków) angielskich kolonialistów.
Wielki wpływ na syna miał jego ojciec, (który także był jego najlepszym przyjacielem do końca swego życia) znany malarz i wielbiciel romantycznej poezji i angielskich prerafaelitów. Wielki wielbiciel sztuki zaszczepił swoje fascynacje swoim dzieciom: William został pisarzem, jego brat Jack malarzem impresjonistą a siostry zajmowały się działalnością wydawniczą.
Młody Yeats studiował w Dublinie malarstwo, gdy późniejszy przyjaciel G.W. Russell wprowadził go do ruchu teozoficznego, a także zetknął się wtedy z irlandzkim ruchem narodowym i jak twierdzą niektórzy wtedy postanowił zostać pisarzem irlandzkim a nie angielskim.
Przez jakiś czas mieszkał w Londynie, który był wtedy przesiąknięty atmosferą dekadencji, buntu i liberalizmu obyczajowego (dotychczas tkwił w świecie celtyckich legend i irlandzkiej sprawy narodowej).
Yeats nie podzielał jednak modnych wówczas w Londynie trendów i wrócił do studiowania a następnie propagowania historii i kultury irlandzkiej. Przejawiało się to nawet w tym, że wydał BAŚNEI I GADKI LUDU WIEJSKIEGO IRLANDII oraz POEZJE I BALLADY MŁODEJ IRLANDII i jeszcze wiele irlandzkich utworów.
Wielką miłością pisarza (nigdy niespełnioną) była aktorka i działaczka irlandzka Moud Gonne, której wielokrotnie się oświadczał i zawsze dostawał odpowiedź odmowną.
W 1917 roku ożenił się ze swoją angielską przyjaciółką G. Hyde ? Leeds. Miał z nią dwoje dzieci.
W 1923 roku dostał Literacką Nagrodę Nobla za uduchowioną twórczość poetycką, oddającą w najwyższej formie artystycznego ducha narodowego.
W jego dorobku znalazło się kilkanaście tomików poezji i ponad 20 sztuk dramatycznych.

Ciekawe wpisy o turystyce i podróżach:

Posted by:

admin

Related articles

Tagi: mezoterapia vivaderm, vetrex okna bielsko biała, standy eliptyczne cena druku, osb stopfire, Fotoprzekaźnik przeciwsobny, armatura łazienkowa Apavisa, blog początkującego elektronika, highlightersmink, przeszczep łąkotki warszawa, Vademecum elektryka SEP, zerwany triceps

Back to Top