WALECZNA HRABINA

WALECZNA HRABINA
1 vote, 2.00 avg. rating (54% score)

tanie hotele (5)CONSTANCE GEORGINE MARKIEWICZ

Pochodziła z bogatej anglo ? irlandzkiej ziemiańskiej rodziny GORE ?BOOT
Zasłynęła jako działaczka na rzecz niepodległości Irlandii, ale także jako działaczka społeczna.
Dzieciństwo spędziła w rodzinnej posiadłości, gdzie duży wpływ na nią i jej siostrę Ewę miały poglądy społeczno polityczne i artystyczne W.B. Yeats, z którym przyjaźnili się jej rodzice. Studiowała w Londynie i Paryżu, gdzie poznała ubogiego polskiego hrabię Kazimierza Markiewicza, za którego wyszła za mąż i wraz z mężem zamieszkała w jego posiadłości na Ukrainie, aby w roku 1903 przenieść się na stałe do Dublina. Zaangażowała się w działalność społeczną a nastanie polityczną na niwie odradzających się ruchów narodowowyzwoleńczych. Przystąpiła do ruchu kobiet pod nazwą Córy Irlandii, który oprócz haseł typowo feministycznych propagował działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Oprócz działania w tej kobiecej organizacji zaczęła także działać w Lidze Kobiet, która była żeńskim oddziałem Ochotników, którzy przygotowywali powstanie wielkanocne.
Oprócz działalności w organizacjach kobiecych Konstance założyła także irlandzki odpowiednik skautów, organizację dla młodych chłopców pod nazwą, Fianna.
W 1913 roku waleczna kobieta wstępuje do Irlandzkiej Armii Obywatelskiej.
Ubrana w mundur i z bronią w ręku bierze czynny udział w Powstaniu Wielkanocnym, za udział, w którym zostaje skazana przez Brytyjczyków na karę śmierci, zamienioną ze względu na jej płeć na dożywocie. Anglicy chcąc upokorzyć dumną kobietę trzymali ją z dala od więźniów politycznych, umieszczając ze złodziejami, mordercami i prostytutkami. Po wyjściu z więzienia (na mocy amnestii) nie zaprzestała swej działalności. Brała potem jeszcze udział w wojnie domowej, znowu trafiła do więzienia. W 1927 roku umarła nie doczekawszy się wyborów, w których kandydowała do z ramienia partii Fianna Fail.

Ciekawe wpisy o turystyce i podróżach:

Posted by:

admin

Related articles

Tagi: Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, Aquaclear przydomowe oczyszczalnie ścieków, Fotoodmładzanie żary, wałki pa66, przesłony wodoszczelne, fluorokrzemian glinu, turnabol, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, Tynk silikonowy Lakma, CPE Gliwice, Minikoparka Gorlice

Back to Top