ŚWIĘTY PATRYK

ŚWIĘTY PATRYK
1 vote, 3.00 avg. rating (64% score)

agroturystyka (6)Święty Patryk (389 ? 461)pochodził najprawdopodobniej z terenów Walii i z pochodzenia był Brytem. Jego celtyckim imieniem było Sucat. Jego rodzina była kapłańska: był synem diakona a jego dziadek był kapłanem. Jako młody chłopak został uprowadzony i sprzedany do Irlandii, gdzie był pasterzem. W tym czasie (a trwało to 6 lat) bardzo poważnie zajął się sprawami religii i wiary. Gdy w końcu udało mu się uciec z niewoli dotarł na kontynent i wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Chciał wracać do rodzinnego kraju, ale miał widzenie, w którym nakazano mu wrócić do Irlandii i tam głosić wiarę chrześcijańską. W 432 roku został wyświęcony na biskupa i wrócił na Zieloną Wyspę jako misjonarz. Założył wiele kościołów, jego praca doprowadziła do ewangelizacji dużej części Irlandii i stworzenia Kościoła w formie zorganizowanej. Pod koniec życia dokonał chrztu całego kraju.
Święty Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne i już w czasie jego trwania zasłynął z czynienia cudów: ponoć uzdrawiał chorych, uwolnił kraj od plagi węży a nawet ponoć ożywiał zmarłych.
Pozostawił po sobie WYZNANIA i LIST DO KOROTYKA z których najwięcej można dowiedzieć się o jego życiu i działalności.
Święty Patryk jest świętym dwóch kościołów: katolickiego i prawosławnego a także patronem dwóch krajów: Irlandii i Nigerii. W świecie zachodnim uważany jest też za opiekuna bednarzy, fryzjerów, kowali, górników inżynierów i upadłych na duchu. Jego atrybutem jest liść białej koniczyny, której,jak głosi wieść, użyłby wytłumaczyć Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej lub węże, które przepędził z Wyspy.

Ciekawe wpisy o turystyce i podróżach:

Posted by:

admin

Related articles

Tagi: Szybkoschnący Impregnat dekoracyjny zastosowanie, CPE Gliwice, Drepo zadaszenia tarasów, balayage kraków, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka, fluorokrzemian glinu, kompleksowe usługi ślusarskie kraków, Tynk silikonowy Lakma, przeszczep łąkotki warszawa, busy do danii szamotuły, Vademecum elektryka SEP

Back to Top