KULTURA IRLANDII

KULTURA IRLANDII
1 vote, 5.00 avg. rating (84% score)

Wycieczki objazdowe Włochy (6)Kultura Irlandii jest bardzo bogata w swojej różnorodności, a to za sprawą wpływów, jakie na nią miały różnice w kulturze Celtów, Wikingów i Normanów a także innych nacji, które przez całe stulecia przybywały na wyspę.
Język irlandzki rozwinął się na bazie jednego z dialektów celtyckich jeszcze w Epoce Brązu i w dalszym ciągu jest głównym językiem do dziś używanym w wielu częściach tego kraju, a napisy po irlandzku obowiązują równolegle z angielskimi i jest on także językiem mediów.
Tradycyjna muzyka irlandzka a także folklorystyczna stanowi część muzycznej tradycji, którą kultywuje się tutaj od pokoleń. Tradycyjnymi instrumentami irlandzkimi są: dudy irlandzkie (Uilleann Pipes),flet, skrzypce i harfa, która jest jednocześnie symbolem Irlandii. Na co dzień tradycyjna muzyka irlandzka króluje w pubach a także na ulicach większych miast, a taniec irlandzki w dalszym ciągu jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród dzieci.
Irlandczycy znani są z tego, że lubią opowieści o swojej historii. Do dziś znane są legendy o druidach i bohaterach i bohaterkach irlandzkich na przykład o CUCHULAIN?IE, który sam jeden bronił Ulsteru albo o pierwszym irlandzkim królu CORMACU MACARTA. Współcześni pisarze starają się, aby legendy te nie poszły w zapomnienie (Yeats napisał pięć sztuk o przygodach Cuchlainna). Żywa jest też ciągle legenda Św. Finnabara, który jakoby miał zabić ostatniego irlandzkiego smoka.
Irlandczycy najchętniej czas spędzają w pubach (dziś już nie dziwi widok kobiety w takim przybytku, chociaż do niedawna był to teren zarezerwowany tylko dla mężczyzn), gdzie można nie tylko wypić piwo i pogawędzić, ale także posłuchać muzyki irlandzkiej lub alternatywnej czy samemu pomuzykować.

Ciekawe wpisy o turystyce i podróżach:

Posted by:

admin

Related articles

Tagi: Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen, rodogosz ogrody, trioxygen 5, Tynk silikonowy Lakma, certyfikat flange fitter, Drepo zadaszenia tarasów, vetrex okna bielsko biała, standy eliptyczne cena druku, orienteering miejski na imprezę integracyjną, Fotodepilacja Żary, Tynk mozaikowy Lakma

Back to Top